Trénovať a posilňovať svoje telo v na to určených priestoroch telocviční a posilňovní, to je záležitosť veľmi moderná. Taktiež pre mnohých je to aj miesto stretnutia. Ale nájdu sa aj takí, ktorí vám povedia, že dvíhanie činiek a závaží na strojoch je pre fyziológiu človeka príliš umelé. Silné slová. Ale rozhodne to nie sú slová slabých ľudí. Pretože taktiež majú vypracované postavy a svaly, ktoré by im mohol závidieť nejeden návštevník posilňovne.
„Najprirodzenejšie závažie pre človeka je jeho vlastné telo“
Toto je tvrdenie ľudí, ktorých jediným prípustným cvičením je požívanie svojej vlastnej váhy. Naozaj na tom niečo je. Pretože jedna vec je dvíhať ťažké závažie svalmi, ktoré sú vypracované, druhá vec je, ako si s tým ťažkým závažím poradia naše kosti, šľachy a kĺby. Pretože svaly síce vytrénujeme, ale kĺby máme stále rovnaké. A zdravé telo nám predsa vyrástlo tak, že je schopné niesť samé seba. Ďalším dôvodom je prirodzenosť pohybov. Kým pohyby na strojoch so závažím sú presne špecifikovaná na niektorý konkrétny sval, cviky vlastným telom sú pre svaly komplexnejšie a zapájajú väčšiu časť pohybového aparátu.
Ako teda vyzerajú také cviky?
V princípe je to veľmi jednoduché. Až tak, že nás to možno sklame. Pre tých náročnejších však existuje množstvo príkladov aj rôznych náročnejších cvikov.
Medzi najčastejšie cviky s vlastným telom patria napríklad známe sklápačky. Dôležité je však vraj ležať na rovine, nie na šikmých lavičkách. Pohyby sa snažíme robiť skôr svižnejšie a v opakovaných sériách.
Ďalším klasickým príkladom sú takzvané kliky. Tu je samozrejme, viac možností, podľa toho, akým spôsobom sa chceme zdvíhať. Ruky môžeme dať ďalej, alebo bližšie ku telu.
Nesmieme však zabúdať ani na cviky chrbtice.
Pre tých náročnejších sú tu možnosti jednoručných klikov, rôznych cvikov na hrazde a mnohé iné.
Či si však zvolíme túto formu cvikov, alebo ostaneme verní partii v posilňovni, nesmieme zabúdať, že dôležitý je pohyb ako taký. Každý spôsob má svoje prednosti a nedostatky. Rozhodnutie je len a len na nás.