Patríte k milovníkom prívarkov, alebo fazuľovej polievky? V tom prípade musíte mať radi strukoviny. Alebo to tak nie je? Čo by ste povedali na taký zeleninový šalát so šošovicou? Alebo na poriadnu dávku fazule, namiesto zemiakov? Pravdepodobne teraz zvažujete, či naozaj k milovníkom strukovín patríte. Je to bohužiaľ tak. Väčšina z nás konzumuje tieto potraviny len vo forme prívarkov a iných jedál, pri ktorých v podstate necítime ich chuť. No a to je veľmi veľká chyba.

fazole

Všetky strukoviny môžeme označiť za super potraviny. Môžu za to vysoké množstvá minerálov, vitamínov a vlákniny. Z tohto dôvodu, by sa na vašom tanieri mali objavovať čo najčastejšie. Ak si neviete predstaviť ich úpravu, samozrejme okrem spomínaných, pre Slovákov, veľmi populárnych jedál, vedzte že nejde o nič komplikované. Strukoviny stačí klasicky uvariť a následne pridať do šalátu, pečiva, alebo ich konzumovať ako náhradu príloh k mäsu, či rybám. Na tieto účely je výborná červená šošovica, ktorú si navyše pripravíte bez namáčania a za niekoľko minút. Prekvapilo vás, že šošovica môže byť aj červená? Veru tak,.

čočka

Strukoviny by nemali chýbať ani v jedálničku malých detí. Absolútnym základom, by však mali byť pre všetkých vegetariánov a vegánov. Sú považované za plnohodnotnú náhradu mäsa. obsahujú vysoké množstvo plnohodnotných bielkovín, teda proteínov. Preto dokážu človeka dostatočne zasýtiť. To ocenia aj tí, ktorí sa snažia zhodiť nejaké tie kilogramy, pretože na druhej strane v nich nenájdete tuky a ani cukry. Ich nízky glykemický index z nich robí aj ideálnu potravinu pre diabetikov. Medzi strukoviny samozrejme zaraďujeme aj sóju, z ktorej je vyrábané tofu, tempeh a iné vegetariánske pochúťky. Ak ste doteraz takéto pokrmy jednoznačne odsudzovali, možno by ste mali svoj postoj prehodnotiť.