Paprika či kapia? Petržlen, alebo paštrnák? Veru tak. Niektoré názvy nám môžu neraz pekne zamotať hlavu. Poďme sa teda pozrieť, aký je v nich rozdiel.

paprika
 

Paprika verzus kapia

 
V prípade týchto dvoch druhov zeleniny, je to trošku zamotané. Kapia môže byť paprika a paprika zas kapia. Asi sa pýtate ako je to možné? Veľmi jednoducho. Pravá, červená paprika je v skutočnosti kapia. Navyše slovíčko „kapia“ označuje konkrétnu odrodu papriky. Nevedno kedy a kde, takpovediac zľudovelo ako označenie niektorých druhov tejto zeleniny.
 
Drobným problémom môže byť aj to, že na správne označenie nenatrafíte ani v obchode. Samotný predajcovia a niekedy dokonca i pestovatelia, nemajú celkom jasno v tom, čo pestujú a predávajú. Tieto dva druhy zeleniny môžete rozoznať podľa niekoľkých znakov, no ani to nemusí byť veľmi jednoduché. Jedna vec je istá vo všetkých prípadoch. Kapia je výhradne červenej farby.
 
Paprika má o čosi jemnejšiu šupku. Kapia sa vyznačuje práve tvrdou a pevnou kožou. Kapia zvykne mať nepravidelnejší, akoby pokrútený tvar. Ak by ste ich však chceli rozpoznať podľa chuti, máte takmer nulovú šancu.
 
Vďaka pevnejšej konzistencii a tvrdšej kože, sa kapia využíva hlavne na zaváranie.Táto zelenina totiž ani pod vplyvom tepla, soli a octu nezmäkne, takže ostane pekne chrumkavá, podobne ako kyslé uhorky. Paprika je vhodnejšia na prípravu zeleninových šalátov, alebo ako súčasť omáčok, či populárneho leča.

petržel

Paštrnák verzus petržlen

 
Paštrnák spoznáte hlavne podľa jeho veľkosti. V porovnaní s petržlenom je totiž omnoho mohutnejší a väčší. Ďalším rozdielom je farba. Petržlen je takmer biely, pričom paštrnák ide skôr do žltej farby. Na prvý pohľad pripomína skôr koreň chrenu. Zmiasť vás môže aj to, že sa v obchodoch väčšinou nachádza hneď vedľa petržlenu. Na rozdiel od neho, je len veľmi výnimočné, aby bol predávaný s vňaťou.
 
Ak by ste si tieto dva druhy zeleniny pomýlili, nič strašné sa nestane. Vo vývare, či studenom šaláte zohrajú, v podstate veľmi podobnú rolu. Paštrnák je však o niečo jemnejší. Má miernejšiu arómu a jeho chuť je trochu lahodnejšia. Z tohto dôvodu sa používa ako súčasť omáčok, alebo zeleninových šalátov. Do spomínaného vývaru je určite vhodnejší petržlen.