Prvá automatická sušička vznikla v Amerike v r. 1938.Na Slovensku sa však stali hitom až posledných rokov. Naše maminky tak vo veľkom využívali slnečnú energiua sušili pekne krásne na slniečku.
My sme generácia, ktorá rovnako tak suší vonku na šnúrach a teší sa vôni slnka v našich perinách, ale postupne sa nechávame zlákať aj vymoženosťou menom sušička. Predsa len vo veľkých mestách s narastajúcim počtom áut sa už spomínaná vôňa slnka musí prebíjať cez opar výfukových plynov. Zatiaľ, čo sa pri sušení na vzduchu môžu na bielizeň usádzať čiastočky prachu alebo peľu, sušička odstraňuje tieto zvyšky (ktoré mohli ostať aj po praní) cez filter.
V prípade menších bytov a malých balkónov, kde sušiaci systém nepostačuje objemu opratého oblečenia, potreba kúpy sušičky narastá. S príchodom detí sa intenzita ešte stupňuje. Nutné časté prezliekanie počas dňa sa odzrkadľuje na počte opratých práčok. Síce sú jednotlivé kúsky malých rozmerov, ale ich množstvo sa často krát len sťažka zmestí na jeden sušiak.
Keď už sme odkázaní na schnutie opraných vecí vonku, tak v lete sú na to ideálne podmienky. Pri horúcich letných dňoch je bielizeň za jeden deň suchá. Ale čo počas zimných mesiacov? Vtedy nám neostáva iné, len sušiť vo vnútri. To sa zase odráža na vlhkosti nielen danej miestnosti, ale i v celom byte. Ak vzniká nadmerné množstvo, môže dochádzať až k vytváraniu plesní na stenách. Tie bývajú často príčinou alergií a iných chorôb. Nehovoriac o tom, že máte pocit, že oň v kuse “zakopávate“.
Vlhkosť z oblečenia odoberá buď do pripraveného vývodu alebo do zbernej nádoby, ktorú potom vylejete. (To v prípade, že sa vám nezmestí do kúpeľni. Môžete ju tak umiestniť kamkoľvek.) Pri sušení uniká i tu nejaká časť vlhkosti do ovzdušia, ale v minimálnom rozsahu oproti voľne stojacemu sušiaku v miestnosti.
Sušička zoberie jedným razom opraný objem bielizne a vysuší ho v priemere za 2 – 2,5 hodiny. Ak by sa to niekomu zdalo predsa len veľa, tak si stačí spomenúť, koľko vám trvá vešanie a opätovné zbieranie zo šnúry. Táto činnosť hneď odpadá. A v niektorých prípadoch to platí aj o žehlení.
Najlepším zvykom, ktorý by ste si s kúpou sušičky mali osvojiť je, že hneď po dosušení oblečenie poskladáte. Áno, sú veci, ktoré musíte žehliť. Napríklad pri košeliach to inak nepôjde. Ale bežné kúsky, v prípade, že ich poskladáte ešte za tepla, je možné hneď ukladať do skrine.
Sušením na slnku môže bielizeň časom blednúť. V prípade bielych kúskov nie je na škodu, ak sú ešte belšie. No ak sa jedná o farebné oblečenie, tam vás to nepoteší.
Promptný proces zmeny špinavého oblečenia na čisté a suché oceníte najmä v časovej tiesni. Keď potrebujete mať svoje oblečenie rýchlo pripravené. Sušičky sa postupne stávajú neoceniteľným pomocníkom v domácnosti. Zľahčujú nám prácu, odbremeňujú nás od úkonov ako sú vešanie bielizne, či žehlenie a pomáhajú odstraňovať z oblečenia zvyšné čiastočky peľu, prachu, či iných alergénov. No ako? Presvedčili sme vás?
Žádné komentáře