Kto by si nepamätal na svoj prvý počítač. Okrem nostalgie a hŕbe pekných spomienok sa nám do hlavy derie aj fakt, že dnes by takéto stroje nikto nekúpil a v porovnaní s technológiou, ktorá sa stále zlepšuje, sú naozaj na vyhodenie. Pre bežného užívateľa to možno platí. Pre fajnšmekrov rozhodne nie. Neverili by ste, ale aj mladé vekové kategórie prahnú po starej technike. A hoci s ňou nemali skúsenosť v období jej najväčšej slávy, ťahá ich to k nej stále viac a sú ňou inšpirovaní.
Čo všetko môžete využiť?
Aj počítače z osemdesiatych rokov minulého storočia sa berú ako artefakty. Dnes je to už raz tak. Ale aj týchto dedkov je možné využiť a nie len na prezeranie či do múzea. Samozrejme, treba mať základné znalosti o konštrukcii, no tá sa za pár desaťročí veľmi nezmenila. Podstata totiž zostala tá istá. Ak máte niekde na povale alebo v pivnici starú krabicu, zožeňte si k nej monitor a môžete sa pripraviť na prerábku. Často sa na internete nájdu inzeráty, ktorými sa ľudia snažia nájsť svoj starý vysnívaný systém. Dá sa tým teda aj privyrobiť.
Sú modely, ktoré aj po rokoch fungujú skvele. Stačí ich len povysávať a kompletne vyčistiť. Na opačnej strane sú tie, ktorým niečo chýba, no do koša by ich bola škoda vyhodiť. Napríklad ide o softwér, grafickú kartu alebo operačný program. Obchody, hlavne tie internetové alebo bazáre často ponúkajú súčiastky, s ktorými váš starý dedko bude opäť mladíkom. Teda, v rámci možností.
Nečakajte, že zvládne najnovšie hry alebo programy na úpravu videa. Môžete ich používať len do tej miery do akej boli určené. Niektoré sú vyslovene kancelárske. Tie majú svoju kvalitu stále rovnakú. Hrať na nich Fortnite však nebude možné. Treba vedieť pred opravou, čo z daného projektu vznikne, aby ste neboli sklamaní. Samozrejme, že aj plne funkčné staré laptopy sa nedajú porovnať s dnešnými za tisíc eur. Ale je zábava zaspomínať si na starý Windows alebo si zahrať také nesmrteľné hry ako Duke Nukem.