- Prvý krok je kardio
Ľudia častokrát veria, že kardio je nutné cvičiť ešte predtým ako do rúk vezmeme prvé závažie. Avšak srdcový tréning nie je pre telo tak náročný, neberie toľko energie ako silový tréning, a teda nie je tak efektívny. Je výborným doplnkom pri silovom tréningu, najmä pokiaľ chceme spáliť kalórie alebo zlepšiť kondíciu.
- Na intenzite nezáleží
Práve intenzita je najdôležitejším faktorom. Závisí od srdcovej frekvencie, ktorú by sme mali poznať. Najlepšie by si bola zaobstarať prístroj, ktorý nám zmeria tep počas tréningu. Podľa frekvencie rozdeľujeme kardio tréning na 3 základné skupiny:
- LOW INTENSITY (LI)
Tréning pri nízkej srdcovej frekvencii (50-65%). Ak chceme schudnúť, práve LI kardio je pre nás najefektívnejšie.
- HIGH INTENSITY (HI)
Tep sa pohybuje na úrovni 65-85%, teda už dochádza k zadýchaniu. Je správnou voľbou, ak chceme zlepšiť našu kondíciu.
- HIIT
Metóda zameraná na striedanie záťaže. Cvik prevádzame naplno istý časový interval, potom nasleduje krátka pauza, pri ktorej by mala srdcová frekvencia klesnúť na 50%. Taktiež dochádza k spaľovaniu tukov, no najväčší plus tohto tréningu je, že nám nezaberie veľa času – približne 15-20 minút.
Ak chceme spáliť viac kalórií, musíme vynaložiť viac energie.
- Pred tréningom by sme nemali jesť
Cvičiť s prázdnym žalúdkom ? Ak chceme podať výkon, telo musí mať energiu. A tú získa práve z dobrej stravy. Najesť by sme sa mali najneskôr 90 minút pred tréningom. Vhodné je pripraviť si ľahko stráviteľné jedlo, napríklad nejaké kuracie mäso na prírodno.
- Samotné kardio zabezpečí úbytok hmotnosti
Áno, aeróbny tréning napomáha strate nechcených kilogramov, ale musíme dávať pozor aj na stravu. Práve ona hra pri chudnutí najväčšiu rolu. Mohli by sme šliapať na bicykli celé hodiny, nikdy by sme sa nedočkali výsledku, pokiaľ by sme následne prijali dvojnásobok spálených kalórií.
- Kardio tréning bráni silovému tréningu
Aeróbny a silový tréning nie sú dve nezlučiteľné veci. Ak sa venujeme naberaniu svalovej hmoty, pri správnom nastavení môže kardio pomôcť zlepšiť výsledky aj celkový zdravotný stav. Dôležité je, aby sme takých tréningov nemali príliš veľa, najlepšie 2-3 v týždni.