S pojmom hmyzí hotel ste sa už pravdepodobne stretli. Asi si aj viete predstaviť, ako taká stavba vyzerá. Možno však nepoznáte jeho pravý význam a výhody.
Mucholapka, alebo sprej na hmyz, problém vyriešia veľmi rýchlo a efektívne. O dlhodobom riešení však nemôžeme hovoriť. Práve hmyzí hotel prináša trvácne riešenia, ako uzavrieť s hmyzom nepísanú dohodu.
Ak sa nám do bytu, či domu tlačí hmyz, nerobí to preto aby nám zámerne znepríjemňoval život. Hľadá potravu, úkryt, alebo miesto na rozmnoženie. Ľudia iba postavili budovy, ktoré spĺňajú všetky hmyzie požiadavky. Ak týmto potvorám vytvoríme ideálnejšie miesto, s radosťou budú náš byt obchádzať. Riešením je práve hmyzí hotel.
Zo starých dosiek zbite jednoduchý rám. Je lepšie použiť dosky široké aspoň 15 až 20 centimetrov. Na hornú stranu umiestnite šikmú striešku, kvôli ochrane pred dažďom. Do vnútra nášho rámu následne vytvorte samostatné izby hotela. Na ne môžete použiť materiál od výmyslu sveta. Je úplne jedno či pôjde o čisto prírodný , alebo odpadový materiál z domácnosti.
Zopár typov :
- plechovky od piva naplnené slamou, pilinami, suchou trávou…
- tehla s otvormi, takzvaná „porobetónka“
- duté stonky rastlín
- konáriky
- prázdne makovice
- trstina
- šušky
Jednotlivé otvory v izbách nikdy nečistite. Hmyz si do nich ukladá potravu, kladie vajíčka a taktiež býva. Nechajte to jednoducho na prírodu.
Užitočné potvory
Ucholaky
Živia sa najmä voškami, ktoré požierajú naše pestované rastliny. Radi si pochutia aj na vlnatkách a sviluškách. Ucholaky milujú úzke a tmavé miesta, preto ich nebudete musieť do hotela nejako zvláštne lákať. Z tohto faktu vznikla fáma o tom, že vám ucholak vlezie do ucha. Ide však naozaj iba o fámu.
Samotárske včely
Na rozdiel od chovaných včiel, žijú samotárskym spôsobom života. ako nám napovedá ich názov. Rovnako aj ony opeľujú rastliny.
Zlatoočka
Známy tvor s menej známym názvom. Zlatoočky obývajú väčšinu územia Slovenska. Ide o malú mušku s priehľadnými krídelkami. Dospelé jedince sa živia nektárom, takže opeľujú rastliny. Ich najväčšou zbraňou je spôsob kladenia vajíčok. Umiestňujú ich vždy tam, kde sa nachádzajú kolónie vošiek. Po vyliahnutí sa malé zlatoočky živia výhradne nimi.