Načasovanie neskorších plodín môže byť zložité, pretože musíte im nechať dostatok času na to, aby dozreli predtým, ako sa začne chladné počasie. Okrem toho môže dôjsť k tomu, že pôda bude potrebovať trochu času na dozretie, pretože dostane menej denného svetla, keď sa letná sezóna začne končiť. Záleží aj v akej oblasti žijete. Pokiaľ máte mierne zimy, tak môžete zeleninu pestovať aj do októbru (len hlavne aby neboli mrazy). A ak žijete na chladnejších miestach, tak sa neoplatí zeleninu pestovať moc neskoro. Našťastie úspešná záhrada závisí len od niekoľkých jednoduchých pravidiel:
1. Začnite čím skôr.
V čase, keď mnoho ľudí začne premýšľať o záhrade, je už príliš neskoro. Aby ste si zaistili úspešný dopestovanie vašej zeleniny, snažte sa začať čo najskôr. Vo väčšine regiónov to znamená vysadiť plodiny najneskôr v auguste. Niektoré rýchlo rastúce jesenné plodiny, ako je hlávkový šalát a reďkovky, môžu byť vysadené do konca augusta, ale mnohé plodiny ako brokolica a mrkva potrebujú niekoľko mesiacov na svoj rast.
2. Zistite, ako dlho trvá, dokým dorastie určitá plodina.
Každá plodina má pomerne predvídateľnú dĺžku života, čo znamená, že môžete odhadnúť približne to, ako dlho bude trvať, kým úplne dozrie. Životnosť plodiny je zvyčajne uvedená na obale semienok, ktoré si kúpite v obchode. Trochu sa to líši podľa podmienok prostredia, ale malo by to byť pomerne presné. Ako všeobecné pravidlo by ste mali nasadiť vašu zeleninu tak, aby mala kedy úplne dozrieť.
3. Zbierajte úrodu v lete.
Zbierajte jarné a letné plodiny. Plánovanie úspešnej jesennej záhrady závisí od správneho riadenia jarných a letných výsadieb. Vo väčšine záhrad, kde je priestor obmedzený, je nevyhnutné, aby sa plodiny v strede sezóny zozbierali. Toto vyčistenie umožní priestor pre nové jesenné výsadby. Plodiny, ktoré môžete zozbierať sú cesnak, cibuľa, zemiaky, mrkva, repa, karfiol, kapusta a brokolica. Na voľné miesta potom môžete nasadiť plodiny, ktoré nepotrebujú, tak dlhý čas na dozretie, ako napríklad šalát, hrášok, reďkovka, atď..
4. Plodiny zrejú na jeseň dlhšie.
Ak je počas jesennej sezóny chladno, plodiny ako brokolica a kapusta nemusia dozrieť nikdy. Dokonca aj rýchlo rastúce plodiny, ako je špenát a hlávkový šalát, budú rásť oveľa dlhšie, ako keď sa vysadia na jar. Počasie si ale nevyberiete, takže najlepšie je začať skôr.